Two convex lenses of an astronomical telescope have focal length 1.3 m and 0.05 m respectively. Find the magnifying power and the length
Two convex lenses of an astronomical telescope have focal length 1.3 m and 0.05 m respectively. Find the magnifying power and the length of the telescope.
22 views
1 Answers
Given: f0 = 1.3 m, fe = 0.05 m
To find:
i. Magnifying power of telescope (M.P.)
ii. Length of telescope (L)
Formulae:
i. M.P = \(\frac{f_0}{f_e}\)
ii. L = f0 + fe
Calculation: From formula (i),
M.P = \(\frac{1.3}{0.05}\) = 26
From formula (ii),
L = 1.3 + 0.05 = 1.35 m
22 views
Answered