The coefficient of static friction between a block of mass 0.25 kg and a horizontal surface is 0.4. Find the horizontal force applied to it.
The coefficient of static friction between a block of mass 0.25 kg and a horizontal surface is 0.4. Find the horizontal force applied to it.
16 views
1 Answers
Given: μS = 0.4, m = 0.25 kg, g = 9.8 m/s2
To find: Force (FL)
Formula: FL = μSN = μS(mg)
Calculation: From formula,
FL = 0.4 × 0.25 × 9.8 = 0.98 N
The horizontal force applied to it is 0.98 N.
16 views
Answered