A block of mass 37 kg rests on a rough horizontal plane having coefficient of static friction 0.3.
A block of mass 37 kg rests on a rough horizontal plane having coefficient of static friction 0.3. Find out the least force required to just move the block horizontally.
5 views
1 Answers
Given: m = 37 kg, µs = 0.3, g = 9.8 m /s2
To find : Limiting force (FL)
Formula : FL = µsN = µs mg
Calculation: From formula,
FL = 0.3 × 37 × 9.8 = 108.8 N
The force required to move the block is 108.8 N.
5 views
Answered