The area of the upper face of a rectangular block is 0.5 m × 0.5 m and the lower face is fixed. The height of the block is 1 cm. A shearing force applied at the top face produces a displacement of 0.0 15 mm. Find the strain and shearing force.

(Modulus of rigidity: n = 4.5 × 1010 N/m2)

5 views

1 Answers

Given: A = 0.5 m × 0.5 m = 0.25 m2,

h = 1 cm = 10-2m,

x = 0.015 mm = 15 × 10-6m

n = 4.5 × 1010 N/m2

To find: Strain (θ). Shearing force (F)

Formulae:

i. θ = \(\frac{\text{x}}{h}\)

ii. F = nAθ

Calculations:

Using formula (i),

θ = \(\frac{15\times10^{-6}}{10^{-2}}\) = 1.5 × 10-3

Using formula (ii),

F = 4.5 × 1010 × 0.25 × 1.5 × 10-3

= 1.688 × 107 N

Shearing force is 1.688 × 107 N and strain is 1.5 × 10-3

5 views

Related Questions