Visible light has wavelengths ranging from 400 nm (violet) to 750 nm (red). Express these wavelengths in terms of frequency (Hz).
Visible light has wavelengths ranging from 400 nm (violet) to 750 nm (red). Express these wavelengths in terms of frequency (Hz). (1 nm = 10-9m)
1 Answers
Given :
Wavelengths :
λ1 = 400 nm (for violet light),
λ2 = 750 nm (for red light)
To find :
Frequencies : ν1, ν2
Formula :
ν = \(\frac{c}{\lambda}\)
Calculation :
i. Wavelength of violet light,
λ1 = 400 nm = 400 × 10-9 m
Frequency,
ν = \(\frac{c}{\lambda}\)
Where c is speed of light = 3.0 × 108ms-1
∴ ν1 = \(\frac{3.0\times 10^8 ms^{-1}}{400\times 10^{-9}m}\)
= 7.50 × 1014Hz
ii. Wavelength of red light,
λ2 = 750 nm = 750 × 10-9m
Frequency,
ν = \(\frac{c}{\lambda}\)
∴ ν2 = \(\frac{3.0\times 10^8\,m\,s^{-1}}{750\times 10^{-9}\,m}\)
= 4.00 × 1014 Hz
The frequency of violet light is 7.50 × 1014 Hz and that of red light is 4.00 × 1014 Hz.