Determine the gravitational potential of a body of mass 80 kg whose gravitational potential energy is 5 × 10^9 J on the surface of the Earth.
Determine the gravitational potential of a body of mass 80 kg whose gravitational potential energy is 5 × 109 J on the surface of the Earth.
30 views
1 Answers
Given: m = 80 kg, U = 5 × 109 J
To find: Gravitational potential (V)
Formula: V = \(\frac{U}{m}\)
Calculation: From formula,
V = \(\frac{5\times10^9}{80}=\frac{25}{4}\) × 107
= 6.25 × 107 J kg-1
Potential of the body at the surface of the Earth is 6.25 × 107 J kg-1.
30 views
Answered