If the angular speed of the Earth is 7.26 × 10^-5 rad/s and radius of the Earth is 6,400 km
If the angular speed of the Earth is 7.26 × 10-5 rad/s and radius of the Earth is 6,400 km, calculate the change in weight of 1 kg of mass taken from equator to pole.
6 views
1 Answers
Given: R = 6.4 × 106 m, ω = 7.26 × 10-5 rad/s
To find: Change in weight (∆W)
Formulae:
(i) ∆g = gp – geq = Rω2
(ii) ∆W = m∆g
Calculation: From formula (i) and (ii),
∆W = m(Rω2)
= 1 × 6.4 × 106 (7.26 × 10-5)2
= 3373 × 10-5 N
6 views
Answered