An aeroplane A, is travelling in a straight line with a velocity of 300 km/hr with respect to Earth. Another aeroplane B, is travelling in the opposite direction with a velocity of 350 km/hr with respect to Earth. What is the relative velocity of A with respect to B? What should be the velocity of a third aeroplane C moving parallel to A, relative to the Earth if it has a relative velocity of 100 km/hr with respect to A?

6 views

1 Answers

Given: vA = 300 km/hr, vB = 350 km/hr,

vCA = 100 km/hr

To find: (i) Velocity of plane A relative to B (vA – vB)

(ii) Velocity of aeroplane C (vC)

Formula: (i) vAB = vA – vB

(ii) vCA = vC – vA

Calculations: From formula (i),

vAB = v– vB = 300 – (-350)

∴ vAB = 650 km/hr

From formula (ii),

vC = vCA + v= 100 + 300 = 400 km/hr

(i) The relative velocity of A with respect to B is 650 km/hr.

(ii) The velocity of plane C relative to Earth is 400 km/hr.

6 views

Related Questions