The ionisation potential of mercury is 10.39 V. How far an electron must travel in an electric field of `1.5 xx 10^(6) V//m` to gain sufficient energy
The ionisation potential of mercury is 10.39 V. How far an electron must travel in an electric field of `1.5 xx 10^(6) V//m` to gain sufficient energy to ionise mercury ?
A. `(10.39)/(1.6xx10^(-19))` m
B. `(10.39)/(2xx1.6xx10^(-19))` m
C. `10.39 xx 1.6 xx 10^(-19)` m
D. `(10.39)/(1.5xx10^(6))` m
5 views
1 Answers
E=dV/dx ......................................eq 1
here E=1.5 x \(10^6 \) V/m
dV=10.39 V
we have to find dx
so substituing in eq 1,we get
1.5 x\(10^6 \) = 10.39/dx
dx=10.39/1.5 x \(10^6\) m
so the answer is option d
5 views
Answered