A uniform electric field is along x-axis. The potential difference `V_(A)-V_(B)=10 V` is between two points A (2m, 3m) and (4m, 8m). Find the electric field intensity.

4 views

1 Answers

`E=(Delta V)/(Delta d)=10/2=5 V//m`. (It is along + ve x-axis)

4 views

Related Questions