A coil of radius r=25cm is made of a thin copper wire of length l=500m and resistance R rotates with an angular velocity `omega=500m` and resistance R rotates with an angular velocity `omega=300 rad//sec` about its axis. Calculate the quantities of charges in the coil that will flow duie to the sudden stoppage of the coil
"["Hint: Loss in KE= Heat produced"]"

4 views

1 Answers

Correct Answer - `q=(momegalr)/(eR)`

4 views

Related Questions