Intensity of sunlight on the surface of the earth is `I = 1400 W//m^(2)` (neglecting atmospheric absorption).
(a) Find the Wattage of the Sun.
(b) Assuming that light emitted from the sun is monochromatic having wavelength `l = 6000 Å`, estimate the number of photons emitted from the sun in one second.
(c) According to mass energy equivalence principle, estimate the decrease in mass of the sun in one second.
Given: `h = 6.64 xx 10^(-34) Js, c = 3 xx 10^(8) m//s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - (a) `3.96 xx 10^(26) W` , (b) `1.19 xx 10^(45)`
(c) `4.4 xx 10^(9) kg//s`.

4 views

Related Questions