The coil of a 1 000W electric heater is cut into two equal parts. If the two parts are used separately as heaters, their combined wattage will
A. 500W
B. 1000W
C. 2000W
D. 4000W

4 views

1 Answers

Power `=(V^(2))/(R)` where R denotes the resistance of the coil
`therefore R=(V^(2))/(P)=(V^(2))/(1000)Omega`
Resistance of each part `=(R)/(2)=(V^(2))/(2000)Omega`
`therefore` power of each part `=(V^(2)xx2000)/(V^(2))` =2000W
`therefore` combined wattage `=2xx200=4000` W

4 views

Related Questions