A series RLC circuit is in resonance with a source of frequency `omega_(0)` = 10 MHz. The current amplitude in the circuit is `I_(0)`. It was found that when a different source of frequency`omega=omega_(0)+Deltaomega[Deltaomega=10KHz]` was used the current amplitude in the circuit was only 1% of `I_(0)`. Find the inductance in the circuit if it is known that resistance in the circuit is R = 0.314 `Omega`.

7 views

1 Answers

Correct Answer - 0.25mH

7 views

Related Questions