An `LCR` circuit has `L=10 mH,R=150 Omega` and `C=1 muF` connacted in series to a source of `150sqrt2 cos omegat` volt. At a frequency that is `50%` of the resonant frequency.calculate the average power (in watt) dissipated per cycle.

5 views

1 Answers

Correct Answer - 75
`f=50/100xxf_(r) , f=1/2xx1/(2pisqrt(LC)) , omega=1/(2sqrtLC)`
`X=|omegaL-1/(omegaC)|=150`
`I_(0)=V_(0)/z=(150sqrt2)/sqrt(R^(2)+x^(2)) , P_(CW)=i_(rms)V_(rms)cos phi=(I_(0)V_(0))/2xxR/Z=75 W`

5 views

Related Questions