A JEE aspirant estimates that she will be successful with an 80 percent chance if she studies 10 hours per day, with a 60 percent chance if she studie
A JEE aspirant estimates that she will be successful with an 80 percent chance if she studies 10 hours per day, with a 60 percent chance if she studies 7 hours per day and with 40 percent chance if she studies 4 hours per day. She further believes that she will study 10 hours, 7 hours and 4 hours per day with probabilities 0.1, 0.2 and 0.7 respectively.
A. `6//12`
B. `7//12`
C. `8//12`
D. `9//12`
1 Answers
Correct Answer - B
A: She gets a success
T: She studies 10 h, P(T) = 0.1
S: She studies 7 h: `P(S)=0.2`
F: She studies `4 h: P(F) =0.7`
`P(A//T)=0.8,P(A//S)=0.6,P(A//F)=0.4`
`P(A)-P(AnnT)+P(AnnS)+P(AnnF)`
`=(0.1)(0.8)+(0.2)(0.6)+(0.7)(0.4)`
`=0.08+0.12+0.28=0.48`
`=P(F//A)=(P(FnnA))/(P(A))`
`=((0.7)(0.4))/(0.48)`
`(0.28)/(0.48)=7/12`
`=P(F//A)=(P(FnnA))/(P(A))`
`=((0.7)(0.4))/(0.48)`
`P(F//barA)=(P(FnnbarA))/(P(barA))`
`=(P(F)-P(FnnA))/(0.52)`
`=((0.7)-0.28)/(0.52)`
`=(0.42)/(0.52)=21/26`