When the price of a commodity falls from Rs. 10 per unit to Rs. 9 per unit , its quantity supplied falls by 20 percent . Calculate its price elesticit
When the price of a commodity falls from Rs. 10 per unit to Rs. 9 per unit , its quantity supplied falls by 20 percent . Calculate its price elesticity of supply.
8 views
1 Answers
Percent change in price `=(-1)/(10)xx100=-10%`
Percent change in supply =-20%
`E_(s) =("Percentage change in supply")/("Percentage change in price")=(-20)/(-10)=2`
8 views
Answered