For a pure liquid (Specific gravity 2) having molar mass 50gm/mol. Ratio of molarity to molality is:
A. 20kg/litre
B. `(1)/(2)kg//litre`
C. 200kg/litre
D. 2000 kg/ `m^(3)`

5 views

1 Answers

For pure liq. Take 1 litre volume
`d=(2gm)/(ml)=("Mass of liquid")/(1000ml)rArr` Mass of liquid =200gm=2kg
`(M)/(m)=(n_("liq"))/(V("lit"))xx("Mass of solvent"(kg))/(n_(("liq")))=(2)/(1)kg//litre`
`=(2kg)/(10^(-3)m^(3))=2000kg//m^(2)`

5 views

Related Questions