Molarity of aqueous glucose `(C_(6)H_(12)O)^(6)` will be, if mole fraction of glucose is 0.4.
Molarity of aqueous glucose `(C_(6)H_(12)O)^(6)` will be, if mole fraction of glucose is 0.4.
A. 10M
B. 3.7M
C. 0.4M
D. 2M
9 views
1 Answers
`n_("glucose")=0.4rArrw_("glucose")=0.4xx180=72(M wt. C_(6)H_(12)O_(6)=180)`
`n_(H_(2)O)=0.6rArrW_(H_(w)O)=0.6xx18=18.8`
`W_("solution")=72+10.8=82.8gm`
`d_("solution")=(82.8)/(V_("solution"))=2.07 gm//mlrArrV_("solution")=(82.8)/(2.07)=40ml`
Molarity `rArrM=(0.4)/(40)xx1000=10M`
9 views
Answered