How many litre of `C_(7)H_(16)` will be required to react with 176 gm of oxygen. If density of `C_(7)H_(16)` will be required to react with 176 gm of oxygen. If density of `C^(7)H_(16)` is 0.8 gm/L?
A. 62.5L
B. 40L
C. 50L
D. 80L

6 views

1 Answers

`C_(7)H_(16)+11O_(2)rarr7CO_(2)+8H_(2)O`
`(176)/(32)=5.5`
`n_(C_(7)H_(15))"required"=(n_(O_(2)))/(11)=(5.5)/(11)=0.5`
`d_(C_(7)H_(16))=(50)/(V lit)0.8rArrV=(50)/(0.8)=(500)/(8)=62.5` litre

6 views

Related Questions