What is the density of wet air with 40% relative humidity at 1 atm and 284.5 K. [Given vapour pressure of `H_(2)O=47.5` torr, Average molar mass of dr
What is the density of wet air with 40% relative humidity at 1 atm and 284.5 K. [Given vapour pressure of `H_(2)O=47.5` torr, Average molar mass of dry air = 29 g `mol^(-1)`]
A. 1.15 g/L
B. 1.23 g/L
C. 1.35 g/L
D. 1.4 g/L
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`40=(P_(H_(2)O))/(47.5)xx100,P_(H_(2)O)=19" torr"`
`%" of "H_(2)O" in air"=(19)/(760)xx100=2.5`
`M_(av)=(97.5xx29xx2.5xx5xx18)/(100)=28.73`,
`d=(PM)/(RT)=(1xx28.73)/(0.0821xx284.5)=1.23g//L`
4 views
Answered