For a hypothetical chemical reaction,
`3A(g)rarr2B(g) + 5C(g)`
if one mole of reactant having V.D = 150 present in a closed container at t = 0. If V.D of gaseous mixture (containing all three gases) after 45 minutes is 50, then total moles of product formed.
A. 0.75
B. 1.75
C. 2.75
D. 3.5

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`3A(g) rarr2B(g)+5C(g)`
`t = 0 " 1 "0 " 0"`
`t = 45 " " 1-x " "(2x)/(3) " "(5x)/(3)`
`M_("avg")=("Total mass")/("Total moles")`
`100=(300)/((1-x)+(2x)/(3)+(5x)/(3))" "impliesx = 1.5`
moles of product `=(7x)/(3)=3.5`

4 views

Related Questions