The given reaction
`underset(2"moles")(2CO)+underset(1"mole")(O_(2))rarr2CO_(2) " "Delta H= -560 KJ`
is carried out in one litre container, if the pressure in the container gets changes from `70 atm` to `40 atm` as reaction gets completed. Calculate `Delta U` of the reaction. `[ L atm=0.1 KJ]`

4 views

1 Answers

Correct Answer - `Delta H= Delta U+ Delta (PV)`
so, `Delta U=Delta H-Delta (PV)= -560-[40-70] (L atm)= (-560 + 30xx0.1)kJ= -557 kJ`.
`Delta H=Delta U+Delta (PV)`
so, `Delta U=Delta H-Delta (PV)= -560-[40-70](Latm)=(-560+30xx0.1)KJ= -557KJ`

4 views

Related Questions