Two forces are applied to a 5.0 kg crate, one is 6.0N to the north and the other is 8.0N to the west. The magnitude of the acceleration of the crate is :
A. `0.50m//s^(2)`
B. `2.0m//s^(2)`
C. `2.8m//s^(2)`
D. `10m//s^(2)`

6 views

1 Answers

Correct Answer - B
`F_(x)=-8i" "F_(y)=6j`
`|vec(F)|=10" "a=(F)/(m)=(10)/(5)=2m//s`

6 views

Related Questions