If 8.4 g of X element contains `9.03xx10^(22)` atoms and 0.1 moles of `X_(2)Y_(3)` compound is of 16 g. Find relative atomic mass of element?
If 8.4 g of X element contains `9.03xx10^(22)` atoms and 0.1 moles of `X_(2)Y_(3)` compound is of 16 g. Find relative atomic mass of element?
A. 16 g
B. 32 g
C. 32
D. 16
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
n of x = `(9.03xx10^(22))/(6.02xx10^(23))=0.15`
Molar mass of x = `(8.4)/(0.15)= 56 g`
Molar mass of compound = `(16)/(0.1) = 160 g`
`56 xx 2 +M_(y) xx 3 = 160`
`M_(y) = 16 g//"mol" " RAM"= 16`
5 views
Answered