A hydrogen electrode is immersed in a solution with pH = 0 (HCl). By how much will the potential (reduction) change if an equivalent amount of NaOH is added to this solution?
(Take `p_(H_(2) = 1atm)` T=298K
A. increase by 0.41 V
B. increase by 59 mV
C. decrease by 0.41 V
D. decrease by 59 mV

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
pH changes from 0 to 7
`therfore[H^(+)]` changes from 1 to `10^(-7)` M.
accordingly `E_(red)` decreases by `0.059log10^(-7)` i.e., `0.059xx(-7)=-0.41"volt"`

6 views

Related Questions