A certain electricity deposited `0.54g` of Ag from `AgNO_(3)` solution what volume of hydrogen will the same quantity of electricity liberate at `27^(
A certain electricity deposited `0.54g` of Ag from `AgNO_(3)` solution what volume of hydrogen will the same quantity of electricity liberate at `27^(@)C` and `728mmMg` pressure?
11 views
1 Answers
Correct Answer - `V_((H_(2)))=64.28mL`
`Ag^(+)e^(-)toAg` `(0.54)/(108)=5xx10^(-3)mol`
`2H_(2)O+2e^(-)toH_(2)+2OH^(-)`
`n_(H_(2))=2.5xx10^(-3),V_(H_(2))=(2.5xx10^(-3)xx24.63)/((728)/(760))=64.28ml`.
11 views
Answered