Calculate the total entropy change for the transition at 368K of 1mol of sulphur from the monoclinic to the rhombic solid state, if `DeltaH=-401.7J ,mol^(-1)` "for the transition". Assume the surroundings tio be an ice-water bath at `0^(@)C`:
A. `-1.09 JK^(-1)`
B. `1.477 Jk^(-1)`
C. `0.38 JK^(-1)`
D. None of these

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`DeltaS_(("system")) =(1xx-401.7)/(368) =-1.09 JK^(-1)`
The ice -water both absorbs the `401.7 J mol^(-1)` at temperature `273 K`
`therefore" " DeltaS_("surrounding") = (1xx401.7)/(273) = 1.47 JK^(-1)` and `DeltaS_(("universe")) =- 1.09 + 1.47 = 0.38 JK^(-1)`

4 views

Related Questions