When 12.0 g of carbon reacted with limited quantity of oxygen, 57.5 kcal of heat was produced, calculate the number of moles of CO produced `(Delta_(f
When 12.0 g of carbon reacted with limited quantity of oxygen, 57.5 kcal of heat was produced, calculate the number of moles of CO produced `(Delta_(f)H(CO_(2))=-94.5 cal, Delta_(f)H(CO)= -21.41kcal.`
A. 0.5 mol
B. 0.46 mol
C. 0.64 mol
D. 0.74 mol
8 views
1 Answers
Correct Answer - A
`12g C=1` mole, suppose CO produced `=x` moles.
Then `CO_(2)` produced `=(1-x)` mole
`:. X(-21.41)+(1-x)(-94.05)= -57.5`
This on solving gives `x=0.54` mole.
8 views
Answered