Setup of Born-Haber cycle, calculation lattice energy of `MgO_((s))`. The given that-enthalpy of formation of `MgO_((s))= -602`, sublimation of `Mg_((s))=148 , 1^(st) & 2^(nd)` ionization energy of `Mg= 738 & 1450` respectively. For Oxygen bond dissocitation energy `=498, 1^(st)&2^(nd)` electron gain enthalpy `= -141 & 844` respectively (all unit in `kJ "mole"^(-1)`).

7 views

1 Answers

Correct Answer - `3890 kJ "mole"^(-1)`

7 views

Related Questions