The lattice enthalpy of solid `NaCl` is `772 kJ mol^(-1)` and enthalpy of solution is `2 kJmol^(-1)`. If the hydration enthaply of `Na^(+)` & `Cl^(-)`
The lattice enthalpy of solid `NaCl` is `772 kJ mol^(-1)` and enthalpy of solution is `2 kJmol^(-1)`. If the hydration enthaply of `Na^(+)` & `Cl^(-)` ions are in the ratio of `3 : 2.5`, what is the enthalpy of hydration of chloride ion ?
A. `-140 kJmol^(-1)`
B. `-350 kJmol^(-1)`
C. `-351.81 mol^(-1)`
D. None
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`DeltaH_("solution")=DeltaH_("Hyd")(x)+DeltaH_("Lattice")`
`2=x+772`
`x=-770`
Enthalpy of hydration of `Cl^(-) =2.5/5.5 xx770=-350" kJ mol"^(-1)`
4 views
Answered