heat of formation of ` H_(2)O is -188 kJ // mol and H_(2)O_(2) is -286 kJ // mol` . The enthaply change for the reaction
` 2H_(2)O_(2) to 2H_(2 )O+O_(2)` is
A. 196 kJ
B. `-196 kJ`
C. 984 kJ
D. `-984 kj`

6 views

1 Answers

Correct Answer - a
`H_(2)+1/2 O_(2)to H_(2)O,DeltaH=-188kJ mol^(-1)`
`H_(2) + O_(2) to H_(2)O_(2) , DeltaH =286 kJ mol ^(-1)`
multiply Eqs.(i) and (ii) by 2
`2H_(2)+O_(2) to 2H_(2)O, DeltaH=-376 kJ mol^(-1)`
`2H_(2)+2O_(2) to 2H_(2)O_(2) , DeltaH =- 572 kJ mol^(-1)`
Eq .(iii) - Eq.(iv)
`2H_(2)O_(2) to 2H_(2)O + O_(2), DeltaH_(r) =+196 kJ`

6 views

Related Questions