`Mg(OH)_(2)` in the form of Milk of Magnesia is used to neutralize excess stomach acid. How many moles of stomach acid can be neutralized by 1.00g of `Mg(OH)_(2)`?
`{:("Molar Mass" , g//mol), ((mg(OH)_(2)), 58.33):}`
A. 0.0171
B. 0.0343
C. 0.686
D. 1.25

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`Mg(OH)_(2)+2HCl to MgCl_(2)+2H_(2)O`
`"Number of moles of stomach acid neturalized"=2xx"number of moles of "Mg(OH)_(2)`
`=2xx(1)/(58.33)=0.0343`

5 views

Related Questions