A piston filled with `0.04` mol of an ideal gas expands reversibly from `50.0 mL` to `375 mL` at a constant temperature of `37.0^(@)C`. As it does so, it absorbs `208 J` of heat. The value of `q` and `w` for the process will be:
`(R=8.314J//molK)(ln 7.5=2.01)`
A. `q= +208 J, w= -208 J`
B. `q= -208 J, w= -208 J`
C. `q= -208 J, w= +208 J`
D. `q= + 208 J, w= +208 J`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
The process is isothermal expansion Hence, `q= -w " "Delta u=0`
`q= +208 J`
`w= - 208 J` (expansion work)

4 views

Related Questions