Given that: `2C(s)+O_(2)(g)to2CO_(2)(g)" "(DeltaH=-787kJ)` . . . (i) `H_(2)(g)+1//2O_(2)(g)toH_(2)O(l)" "(DeltaH=-286kJ)` . . . (ii) `C_(2)H_(2)+2(1)/
Given that:
`2C(s)+O_(2)(g)to2CO_(2)(g)" "(DeltaH=-787kJ)` . . . (i)
`H_(2)(g)+1//2O_(2)(g)toH_(2)O(l)" "(DeltaH=-286kJ)` . . . (ii)
`C_(2)H_(2)+2(1)/(2)O_(2)(g)to2CO_(2)(g)+H_(2)O(l)" "(DeltaH=-1310kJ)` . . .(iii)
The heat of formation of acetylene is:
A. `-1802kJ" " mol^(-1)`
B. `+1802kJ" "mol^(-1)`
C. `+237kJ" "mol^(-1)`
D. `-800kJ" "mol^(-1)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
Required equation is
`2C(s)+H_(2)(g)toC_(2)H_(2)(g)`
It can be adding eqs. (i) and (ii) and then subtracting eq. (iii) from it
Heat of formation of acetylene
`=(-787)+(-286)-(-1310)`
`=+237kJ" "mol^(-1)`
4 views
Answered