The standard heats of formation at 298K for `C Cl_(4)(g),H_(2)O(g),CO_(2)(g) and HCl(g)` are `-25.5,-57.8,-94.1 and -22.1` kcal `mol^(-1)` respectivel
The standard heats of formation at 298K for `C Cl_(4)(g),H_(2)O(g),CO_(2)(g) and HCl(g)` are `-25.5,-57.8,-94.1 and -22.1` kcal `mol^(-1)` respectively. Calculate `DeltaH_(298)^(@)` for the reaction.
`C Cl_(4)(g)+2H_(2)O(g)toCO_(2)(g)+4HCl(g)`.
4 views
1 Answers
`DeltaH^(@)=Delta_(f(products))^(@)-DeltaH_(f("reactants"))^(@)`
`=[DeltaH_(f(CO_(2)))^(@)+4DeltaH_(f(HCl))^(@)]-[DeltaH_(f(C Cl_(4)))^(@)+2DeltaH_(f(H_(2)O))^(@)]`
`=[-94.1+4xx(-22.1)]-[-25.5+2xx(-57.8)]`
`=-94.1-88.4+25.5+115.6`
`=182.5+141.1=41.4kcal`
4 views
Answered