A container, whose bottom has round holes with diamter `0.1mm` is filled with water. The maximum height in cm upto which water can be filled without leakage will be what? Surface tension `=75xx10^(-3)N//m` and `g=10m//s^(2)`
A. `20cm`
B. `40cm`
C. `30cm`
D. `60cm`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`hrhog=(2T)/(R )" "impliesh=0.3m" "impliesh=30cm`

5 views

Related Questions