Water is flowing steadily through a horizontal tube a of non uniform cross-section. If the pressure of water is `4xx10^(4)N//m^(2)` at a point where c
Water is flowing steadily through a horizontal tube a of non uniform cross-section. If the pressure of water is `4xx10^(4)N//m^(2)` at a point where cross-section is `0.02m^(2)` and velocity of flow is `2m//s`, what is pressure at a point where cross-section reduces to `0.01m^(2)`
A. `1.4xx10^(4)N//m^(2)`
B. `3.4xx10^(4)N//m^(2)`
C. `2.4xx10^(-4)N//m^(2)`
D. none of these
6 views
1 Answers
Correct Answer - B
`P_(1)+(1)/(2)rhov_(1)^(2)=P_(2)+(1)/(2)rhov_(2)^(2)" "....(1)`
From equation of continuty, `A_(1)v_(1)=A_(2)v_(2)`
`v_(2)=2v_(1)=8m//s" "....(2)`
From`(1) & (2)," " P_(2)=3.4xx10^(4)N//m^(2)`
6 views
Answered