A light bulb is rated 100W for a 220V supply. The resistance of the bulb and the peak voltage of the source respectively are
A light bulb is rated 100W for a 220V supply. The resistance of the bulb and the peak voltage of the source respectively are
A. `242Omega` and 311 V
B. `484Omega` and `311V`
C. `484Omega` and 440V
D. `242Omega` and `440V`
5 views
1 Answers
Resistance of a bulb`=(("Rated voltage")^(2))/("Rated power")`
`=((220)^(2))/(100)=484Omega`
Peak voltage of the source.
`V_(0)=220sqrt(2)V=311V`
5 views
Answered