1 Answers
One mole of H2SO4 gives 2 mole H+ ions.
[H+] ion concentration in 0.01M H2SO4 =0.01×2=0.02 mole/l
pH=−log[2×10−2]=1.699
4 views
Answered
One mole of H2SO4 gives 2 mole H+ ions.
[H+] ion concentration in 0.01M H2SO4 =0.01×2=0.02 mole/l
pH=−log[2×10−2]=1.699