In the 2001 census, the population of India was found to be `8. 7x10^7dot` If the population increases at the rate of 2.5% every year, what would be t
In the 2001 census, the population of India was found to be `8. 7x10^7dot` If the population increases at the rate of 2.5% every year, what would be the population in 2011?
4 views
1 Answers
Here, ` P_(0) = 8.7 xx 10^(7), r = 2.5, and n = 10`.
Let P be the population in 2011. Then,
`p=P_(0)(1+r/100)^(n)`
` = 8.7 xx 10^(7) (1+(2.5)/(100))^(10)`
` = 8.7 xx 10^(7) (1.025)^(10)`
Taking log of both sides, we get
` log P = log [ 8.7 xx 10^(7)(1.025)^(10)]`
` = log 8.7 + log 10^(7) + log (1.025)^(10)`
` = log 8.7 + 7 log 10+10 log (1.025)`
` = 0.9395 + 7 + 0.1070`
` = 8.0465`
` rArr P =" antilog "(8.0465) = 1.113 xx 10^(8) ` ( using antilog table)
4 views
Answered