For a chemical reaction `A to B`, it was found that concentration of B increases by 0.20 mol `L^(-1)` in half an hour. What is the average rate of the reaction?

8 views

1 Answers

For the reaction `A to B`
`Delta[B]=0.20 mol L^(-1), Deltat=0.5 hour.`
`therefore` Average rate =`(Delta[B])/(Deltat) = (0.20 mol L^(-1))/(0.5 hr)=0.40 mol L^(-1)hr^(-1)`

8 views

Related Questions