A wire is wound on a long rod of material of relative permeability `mu_(r)=4000` to make a solenoid.If the current through the wire is `5A` and number
A wire is wound on a long rod of material of relative permeability `mu_(r)=4000` to make a solenoid.If the current through the wire is `5A` and number of turns per unit length is `1000` per metre,then the magnetic field inside the solenoid is:
A. `25.12 mT`
B. `12.56 mT`
C. `12.56 T`
D. `25.12 T`
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
`B=mu_(0)mu_(r)ni`
`=10xx^(-7)xx4pixx4000xx1000xx5=8piT=25.12 T`
5 views
Answered