A bar magnet has a pole strength of `3.6 A-m` and magnetic length `8 cm`.Find the magnetic at (a) a point on the axis at a distance of `6 cm` from the
A bar magnet has a pole strength of `3.6 A-m` and magnetic length `8 cm`.Find the magnetic at (a) a point on the axis at a distance of `6 cm` from the centre towards the north pole and (b) a point on the perpendicular bisector at the same distance.
4 views
1 Answers
Correct Answer - (a) `8.6xx10^(-4)T` ; (b) `7.7xx10^(-9)T`.
`M=3.6xx8xx10^(2) A.m^(2)`
(a) `B=mu_(0)/(4pi) (2Mr)/(r^(2)-a^(2))^(2)=8.6xx10^(-4) T`. , (b) `B=mu_(0)/(4pi)M/(r^(2)-a^(2))^(3//2)=7.7xx10^(-5) T`.
4 views
Answered