The effective length of magnet is 31.4cm and its pole strength is 0.8Am. The magnetic moment, if it is bent in the form of a semicircle is…`A-m^(2)`.
The effective length of magnet is 31.4cm and its pole strength is 0.8Am. The magnetic moment, if it is bent in the form of a semicircle is…`A-m^(2)`.
A. 1.2
B. 1.6
C. 0.16
D. 0.12
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
The effective length of magnet =31.4cm
Pole strength,m=0.8Am
Length of semi-circle=`pi(D)/(2)=l`
where, D=diameter of circle
`Rightarrow D=(2l)/(4)=(2xx31.4xx10^(2))/(3.14)Rightarrow D=20xx10^(-12)m`
Now the magnetic moment
`" " ml-mD=0.8xx20xx10^(-2)`
`" " 16xx10^(-2)=0.16A-m^(2)`
4 views
Answered