The following reaction was carried out in water :
`Cl_(2) + 2I^(ɵ) rarr I_(2) + 2Cl^(ɵ)`
The initial concentration of `I^(ɵ)` was `0.25 mol L^(-1)` and the concentration after `10 min` was `0.23 mol L^(-1)`. Calculate the rate of disappearance of `I^(ɵ)` and rate of appearance of `I_(2)`.

5 views

1 Answers

`Delta[I^(-)]=[I^(-)]_("final")-[I^(-)]_("initial")`
`=0.23-0.25=-0.02"mol" L^(-1)`
`Deltat=10-0=10` min
`-(Delta[I^(-)])/(Deltat)=-((0.02))/(10)=0.02 "mol" L^(-1) "min"^(-1)`
Rate of apperance of `I_(2)-(1)/(2)(Delta[I^(-)])/(Deltat)=(0.002)/(2)`
`= 0.001 "mol" L^(-1) min ^(-1)`

5 views

Related Questions