A simple harmonic motion is represented by : `y=59sin3pit+sqrt(3)cos3pit)cm` The amplitude and time period of the motion by :
A simple harmonic motion is represented by :
`y=59sin3pit+sqrt(3)cos3pit)cm` The amplitude and time period of the motion by :
A. `100 cm`
B. `5 cm`
C. `200 cm`
D. `1000 cm`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`y = 10 ((1)/(2)sin3pit + sqrt(3)/(2)cos3pit) = 10 sin (3pit + (pi)/(3))`
thus amplitude is `10 m` or `1000 cm`
4 views
Answered