The equation of a particle executing `SHM` is `x = (5m)[(pis^(-1))t + (pi)/(6)]`. Write down the amplitude, initial phase constant, time period and maximum speed.

4 views

1 Answers

Correct Answer - Amplitude `= 5 m`, phase constant `= (pi)/(6)`, tome period `= 2 s`, maximum speed `= 5pi m//s`

4 views

Related Questions