Determine the equilibrium constant of the following reaction at 298 K :
`2Fe^(3+)+Sn^(2+) rarr 2Fe^(2+) +Sn^(4+)`
`("Given: "E_(Sn^(4+)//Sn^(2+))^(@)=0.15" volt, "E_(Fe^(3+)//Fe^(2+))^(@)=0.771" volt"` )

8 views

1 Answers

Correct Answer - `K=1.0xx10^(21)`
Calculate `E_(cell)^(@)`. The value is 0.21 volt.
Apply `E_(cell)^(@)=0.0591/2 log K`

8 views

Related Questions