The potential energy (U) of a body of unit mass moving in a one-dimension force field is given by
`U=(x^(2)-4x+3)` . All units are in S.L

4 views

1 Answers

Correct Answer - B::C
(i) At equilibirum position
`F = - (dU)/(dx) = 0 rArr 2x - 4 = 0 rArr x = 2m`
(ii) `F = - (dU)/(dx) = - (2x -4)=-2(x-2)`
`rArr Fprop x rArr SHM`
Here `omega^(2) = 2 rArr T = (2pi)/(omega) = (2pi)/(sqrt(2)) = sqrt(2) pis^(-1)`
(iii) `aomega = 2sqrt(6) rArr a = (2sqrt(6))/(sqrt(2)) = 2sqrt(3)m`

4 views

Related Questions